0903 446 417

Montáž nábytku – zvládneme to sami?

Zašlé socialistické časy kedy Váš vytúžený nábytok doniesli už hotový-zmontovaný a Vy ste si ho mohli okamžite užívať, sú preč. Dnes, keď sa šetrí skladovacia plocha a nábytok sa častejšie vymieňa sa takmer pravidelne stáva, že je zabalený v kompaktných menších škatuliach. Samozrejme rozložený a je nutná montáž nábytku. Podľa našich skúseností 50% ľudí, ktorí si objednali nábytok z internetového obchodu s tým vôbec nerátali. Tak čo…zvládnete to?

Hneď z úvodu si musíme ujasniť jednu vec – aby nábytok naozaj vydržal to, na čo je stavaný, musí byť zmontovaný kvalitne a správne. Osoba musí byť vybavená aspoň priemernou technickou zručnosťou a základným náradím. Vyhnete sa tak neakceptovaným reklamáciám a nezvratným poškodeniam nábytku. Ak si na montáž nábytku netrúfate môžete kontaktovať našich majstrov pomocou sekcie kontakt.

Základné všeobecné pravidlá pri montáži nábytku:

 • Montáž nábytku akéhokoľvek druhu vyžaduje základné náradie. Krížový a plochý skrutkovač viacerých veľkostí, jednoduché malé kovové kladivo,nastaviteľný kľúč, kombinované kliešte a meter. Pre profesionálnu a naozaj kvalitnú montáž odporúčame aj gumené kladivko pre doklepnutie stien, vodováhu, uholník. Aj keď sa v plánoch montáže neodporúča Akumulátorový skrutkovač, je veľmi dobrým pomocníkom. Treba však mať s ním skúsenosti a nastaviť si optimálny moment utiahnutia skrutiek.
 • Pri väčších kusoch nábytku bude treba viac osôb. Väčšinou 2-3. V neskoršej fáze bude treba korpus skrine alebo postele dvíhať alebo prevracať,tiež niektoré časti pri spájaní treba pridržať – môže sa stať, že si sami neporadíte.
 • Kartónové krabice v ktorých je zabalený nábytok si pri prevzatí v obchode alebo od kuriéra môžeme prekontrolovať podľa štítku. Jedna skriňa bude mať rovnaký kód produktu a krabice sú väčšinou označené 1/3,2/3,3/3 – to znamená, že jedna skriňa je rozložená v troch krabiciach.
 • NIKDY SI NEROZBAĽUJTE NARAZ VIAC DRUHOV NÁBYTKU!!! Začíname krabicou číslo jeden. Tam pravdepodobne nájdete aj plán montáže. Pri rozbaľovaní používame nôž opatrne. Lepšie je krabicu na spoji rozlepiť.
 • VŽDY SA DRŽÍME PLÁNU MONTÁŽE tak ako je napísaný bod za bodom. Montované časti máme položené na koberci alebo kartóne, nikdy po nich nechodíme. Dbáme na to, aby sa pod nimi nenachádzali skrutky kamienky alebo iné tvrdé predmety, ktoré môžu časti poškodiť.
 • Zo začiatku je vhodné prekontrolovať si pribalené kovanie a približne sa zorientovať. Ak sa v častiach nábytku stratíme vždy si ich môžeme premerať metrom a skontrolovať pomocou plánu montáže nábytku, o ktorú časť sa jedná.
Základné náradie. Hmoždinky bude treba až nakoniec pri uchytávaní skrine na stenu.

Chcem to spraviť profesionálne. Alebo..na čo si dať pozor?

Montáž nábytku na profesionálnej úrovni vyžaduje skúsenosti. Časom prídete na to, kde sa môžete „dobehnúť“. Treba si vstúpiť do svedomia a uznať, že nie kvalita výroby je nízka, hoci niekedy to tak môže byť. V drvivej väčšine prípadov je chyba v nesprávnej montáži nábytku. Najčastejšie chyby, ktoré sme vypozorovali pri reklamáciách a poškodeniach nábytku sú:

 • nesprávne zvolená veľkosť skrutky pre danú montovanú súčasť
 • nesprávne otočené konfirmáty čím došlo k neutiahnutiu stien
 • nedodržanie optimálneho momentu utiahnutia skrutiek a konfirmátov
 • zanedbanie použitia lepidla
 • zanedbanie zarovnania šuflíkov a stien do pravého uhla pred namontovaním dna alebo zadnej steny
 • zanedbanie použitia dostatočného množstva klincov alebo úchytov zadnej steny
 • žiadne, plytké alebo príliš hlboké osadenie kolíkov

Pri vymenovaných chybách dochádza časom alebo okamžite k nezvratnému poškodeniu niektorých súčastí montovaného nábytku alebo aj celého nábytku. Hlavne k odlomeniu či prasknutiu stien v spojoch, vylomeniu pántov, strata stability a skrútenie korpusu, nedosadanie alebo skrútenie dvierok a šuflíkov, prasknutie plastových madiel.

Vyššie uvedeným prúserom sa vyhnete ak budete starostlivo a striktne dodržiavať postup montáže. Väčšinou sú kritické body označené výkričníkom. Je nutné používať podľa možnosti kvalitnejšie náradie a možnosť vymieňať si nástavce skrutkovača z dôvodu, že v jednom balení bývajú aj 4 druhy (veľkosti) krížových alebo imbusových skrutiek. Zmontovaný nábytok nepresúvame keď je zaťažený a sú v ňom predmety. Ak je podlaha krivá treba nábytok zrovnať(vypodložiť) do roviny. Pri kuchyských linkách, ale aj niektorých skriniach bývajú nastaviteľné nožičky.Týmto sa vyhneme rozheganiu stien a skrúteniu skrine . Akýkoľvek nábytok je nutné prichytiť o stenu alebo inak stabilizovať z hľadiska bezpečnosti. Najmä ak sa v domácnosti nachádzajú deti.

Určitú zručnosť a technické myslenie budete pre montáž nábytku určite potrebovať. Každému odporúčame skôr profesionálnu montáž. Ušetrí Váš čas, kopu nervov a časom aj financie. Neváhajte sa na nás obrátiť pomocou kontaktov uvedených TU alebo kliknutím na červenú alebo zelenú ikonu vpravo dole.

Prajeme veľa trpezlivosti a nech sa Vám dielo podarí.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Spravimeto logo

  Naša firma sa zaoberá najmä službami typu hodinový manžel. Maliarske práce všetkého druhu, kde používame najmodernejšiu airless technológiu, ale i precízne ručné valčekovanie, tapetovanie, montáž nábytku, montáž garniží, políc alebo obrazov, montáž kuchynskej linky, montáž WC, batérii, umývadla. Výmena podláh. V podstate akákoľvek práca v domácnosti nám nerobí problém. Vždy pracujeme precízne, rýchlo a s použitím najkvalitnejších materiálov.

  Rýchly kontakt

  Ochrana osobných údajov | Obchodné podmienky | Copyright 2022 Spravimeto.sk. Všetky práva vyhradené.

  Vytvorilo Monetico.sk | Best marketing stategy